Narodowe Czytanie w Naszej Szkole
- Szczegóły
- Odsłony: 269
Narodowe Czytanie to wspaniała akcja wspólnego czytania polskiego dzieła zapoczątkowana już w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.
W tym roku uroczystość wspólnego czytania została wyznaczona na sobotę 7 września, a bohaterem tegorocznej akcji uczyniono „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Tak jak w minionych latach, honorowy patronat nad akcją objął prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką. O dramacie powiedział m. in:
Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze.
Kordian powstał w Szwajcarii, a po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich Juliusza Słowackiego. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego…
Mimo, iż dramat Słowackiego jest wymagający dla młodych czytelników, akcja Narodowego Czytania miała miejsce również w Naszej Szkole.
Uczniowie klas 1- 7 mogli zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi życia i twórczości Pisarza, obejrzeli także rysunkową interpretację bajki „O Janku, co psom szył buty” ( akt I Kordiana)
Uczniowie klas ósmych spotkali się w bibliotece szkolnej, w której zapoznali się z prezentacją dotyczącą życia i twórczości Juliusza Słowackiego, a następnie wysłuchali fragmentu Kordiana w interpretacji nauczycielek języka polskiego. Tekst dramatu sprawiający wrażenie niedostępnego dla ósmoklasistów, okazał się być intrygującym i .. przystępnym